Na głęboką wodę! – torba na zakupy DIY

Dopóki nie zaczniesz szyć… Nie będziesz szyć. Brzmi jak masło maślane? Prawda jest taka, że poradników szyciowych można czytać mnóstwo i nadal twierdzić, że nie jest się gotowym. Przełamiemy zatem tę tendencję. Dziś trzeci wpis z cyklu #Raczkuję w szyciu – torba na zakupy DIY.

Nie martwcie się, że nie umiecie – spróbujcie. Wyjdzie? Super! Będziecie mogli z dumą obnosić po sklepach własnoręcznie uszytą torbę na zakupy. Nie wyjdzie? W kolejnych wpisach będę pisać, co mogło pójść nie tak i dlaczego i… będziemy próbować dalej. 🙂

Dlaczego uważam, że nie warto czekać z szyciem do końca cyklu? Bo może się okazać, że macie do tego talent już teraz i zupełnie inaczej będzie wam się czytało kolejne wpisy. Może też być tak, że zakończymy cykl, zostawię Was z tutorialem, coś nie wyjdzie i się zniechęcicie. Instrukcja szycia na tym etapie pozwala na wspólną pracę nad praktycznymi umiejętnościami.

Gotowi? Zaczynamy!

Zaraz, zaraz… A maszyna?

Jeśli nigdy nie siedzieliście przy maszynie, możecie nie wiedzieć jak ją obsługiwać. Już na tym etapie zachęcam Was do pracy własnej. 🙂 Z doświadczenia wiem, że postawą jest instrukcja obsługi maszyny (konkretnie Waszego modelu) – jeśli jej nie macie, instrukcje 90% modeli można znaleźć w internecie. Nieocenioną pomocą będzie też ktoś z Waszego otoczenia, kto szyje. Może pomóc nawlec igłę, pokazać jak ustawić długość ściegu itp. Ale nie martwcie się – wszystko można znaleźć z pomocą wyszukiwarki internetowej. A w przyszłości pojawi się wpis z najczęstszymi problemami początkujących szyjących – postaram się tam odpowiedzieć na Wasze pytania i rozterki.

Czego potrzebujemy do uszycia torby na zakupy?

Żeby uszyć torbę o wymiarach 41×35 cm będziemy potrzebować:

 • tkanina: 2x prostokąt o wymiarach 47×37 cm na przód i tył torby, 2x prostokąt o wymiarach 47×8 cm na uszy torby
 • nici w kolorze dopasowanym (może być pasujący kontrastowy – w tutorialu szyję kontrastowymi w celu lepszej wizualizacji)
 • linijka
 • kreda/ mydełko krawieckie (opcjonalnie, ale będzie bardzo pomocne podczas nauki szycia) – kreda krawiecka występuje w różnej formie, ja polecam kredę w proszku w aplikatorze, bądź mydełko. Nie mam doświadczenia z samoznikającymi pisakami (oznaczenia znikają po określonym czasie, np. 48 h), ale nie mam też do nich zaufania. Na pewno warto przed użyciem przetestować na kawałku tkaniny czy na pewno znikają
 • ostre nożyczki (najlepiej krawieckie, których nie wolno używać do papieru – tępią się błyskawicznie)
 • szpilki

 • żelazko – krótkie wtrącenie: na początku szycia ignorowałem zalecenie prasowania w trakcie szycia. Ogólnie mało prasuję i tylko tyle ile trzeba. Odbijało mi się to czkawką w postaci falujących i nierównych szwów, miliona używanych szpilek i niewygodnego szycia, a ja nadal nie wiedziałam dlaczego mi nie wychodzi tak jak chcę. Dopiero po zaakceptowaniu, że bez prasowania w tej kwestii niewiele się zmieni (konkretnie po przeczytaniu tego wpisu Joulenki) moje szwy nabrały nowej jakości. Zachecam Was – uczcie się na moich błędach i prasujcie od pierwszego uszytku!
Zanim włączysz maszynę

Wszystko naszykowane? Doskonale. Przed rozpoczęciem szycia jest kilka czynności, które należy (albo warto) wykonać.

1. Przygotowanie przodu i tyłu torby.

Na brzegach bocznych oraz dolnych, na lewej stronie materiału zaznacz linię oddaloną o 1 cm od krawędzi materiału – będzie to nasza linia szycia (ten krok ma być ułatwieniem – po oswojeniu się z maszyną i szyciem w równej odległości od krawędzi nie będzie takiej potrzeby). Na górnych brzegach odmierz 2 cm i 5 cm od brzegu i narysuj linie równoległe do górnych krawędzi.

Przód i tył torby ułóż na sobie prawą stroną do prawej – tzn., że ta strona materiału, która ma być widoczna na zewnątrz torby, znajdzie się teraz wewnątrz. Zepnij szpilkami boczne i dolne krawędzie, wbijając szpilki prostopadle do krawędzi materiału.

2. Przygotowanie uchwytów torby

Paski na uchwyty złóż wzdłuż dłuższej krawędzi, prawą stroną do prawej. Z jednej strony narysuj linię równoległą do dłuższej krawędzi, oddaloną od niej o 1 cm, która znów wyznaczy linię szycia. Zepnij złożony materiał szpilkami, prostopadle do krawędzi, aby zabezpieczyć materiał przed przesuwaniem się.

Możesz już włączyć maszynę
3. Ściegiem prostym zszyj 3 brzegi torby (boczne i dolny), zostawiając górę otwartą

Warto przy tym pamiętać o trzech rzeczach:

 • ryglowanie (zabezpieczanie) szwów na początku i na końcu
  Można to zrobić na dwa sposoby: zaczynamy szyć w odległości 1 cm od górnej krawędzi, szyjemy najpierw kilka kroków w tył (jak to zrobić powie ci instrukcja obsługi maszyny – szukaj pod hasłem „szycie wsteczne”) i następnie szyjemy w przód do końca boku
  albo
  zaczynamy szyć od krawędzi, szyjemy trzy kroki w przód, trzy kroki w tył i dalej już normalnie.
  Koniec zabezpieczamy przez przeszycie kilku kroków wstecz
 • wyjmuj szpilki przed stopką – natrafienie igłą na szpilkę może skutkować stępieniem tej pierwszej, a w gorszym przypadku złamaniem. Istnieje ryzyko, że złamana igła odskoczy i trafi np. w oko szyjącego (o, szczęśliwi okularnicy! Ale i tym nie polecam szycia po szpilkach – szkoda igieł i czasu na ich wymianę)
 • narożniki – gdy szyjąc dochodzimy do rogu (miejsca gdzie krzyżują się linie szycia bocznego i dolnego brzegu torby), należy wbić igłę w materiał ręcznie poruszając kołem zamachowym, podnieść stopkę, obrócić materiał o 90o, następnie opuścić stopkę i szyć dalej do kolejnego narożnika

Obetnij zapasy szwów (materiał między szwem a krawędzią) na rogach. Dzięki temu po wywinięciu zachowają one właściwy kształt.

W celu uniknięcia strzępienia się brzegów materiału, należy jeszcze obrzucić zapasy szwów. Posiadacze overlocka mogą to zrobić na tej maszynie, ale w tym cyklu zakładamy posiadanie koniecznego do szycia minimum, więc zrobimy to na maszynie wielofunkcyjnej za pomocą ściegu zygzakowego.

Znajdź w swojej maszynie ścieg zygzakowy i wybierz go, ustawiając największą szerokość zygzaka i długość ściegu między 1,5 a 2. Prowadząc materiał tuż przy krawędzi stopki obszyj zszyte brzegi. Jeśli zygzak powstał w pewnej odległości od brzegu – obetnij materiał wystający poza szew.

4. Ściegiem prostym zszyj paski na uchwyty torby.

Ponownie – pamiętaj o zaryglowaniu szwów. Przytnij zapasy szwów na ok 0,5 cm, po czym obróć uchwyty na prawą stronę. Dla ułatwienia możesz użyć do tego dużej agrafki – przypomnij ją na jednym końcu, po czym przepchnij ją przez powstały tunel.

Nie musisz obrzucać brzegów – będą schowane między warstwami materiału. Uprasuj paski uchwytów torby.

5. Przygotuj górny brzeg torby do szycia

Zaprasuj materiał wzdłuż linii w odległości 2 cm od krawędzi. Odmierz 8 cm od boków torby i przypnij szpilkami uchwyty, tak, aby ich krótsza krawędź przylegała do zagiętego brzegu. Następnie zagnij górny brzeg wraz z uchwytami wzdłuż linii oddalonej o 3 cm i zaprasuj. Pilnuj, aby przy zaginaniu boczne szwy torby leżały równo.

6. Ściegiem prostym zszyj górny brzeg torby

Szyj wąsko przy dolnej krawędzi zagięcia. Pamiętaj o wyjmowaniu szpilek przed stopką.

7. Wzmocnij miejsca wszycia uchwytów

Zaprasuj uchwyty w górę i przypnij szpilkami. Przeszyj część wspólną każdego uchwytu i torby tworząc ściegiem prostokąt z jedną przekątną (jak na zdjęciu).

8. Wywróć torbę na prawą stronę i uprasuj.

Voila! Torba gotowa!

Wpis wyszedł długi, bo starałam się dokładnie opisać każdy krok. Uwierzcie mi, że każda kolejna rzecz szyta przez Was będzie wymagała mniej tłumaczenia, mniej czasu na każdą pojedynczą czynność, a za to przyjdzie z większą swobodą i przyjemnością.

Udało się? Czekam na rezultaty! Pokażcie, co udało Wam się uszyć.
Napotkaliście problemy? Wyzwania? Coś nie wyszło? Dajcie znać, wspólnie postaramy się wyjaśnić, co poszło nie tak i znaleźć rozwiązanie.

Dotychczas w cyklu pojawiły się:

 1. Szyć czy nie szyć? Jasne, że szyć! – w którym pomagam znaleźć odpowiedź na pytanie, czy warto zacząć szyć
 2. Co jest konieczne, żeby zacząć szyć? – czyli co wybrać z ogromu akcesoriów szyciowych na początek – bez czego da się szyć
 3. Na głęboką wodę! – szyjemy torbę na zakupy – instrukcja szycia materiałowej torby na zakupy
 4. „Przydasie” szyciowe – co nam ułatwi szycie?